Nejen Mnichov 1938 měl své zrádce. Dalo se mu předejít?

15. 02. 2016 8:26:18
Historie je jasně daná. Její vyznění ale mohou měnit například vládnoucí režimy. Přímí pamětníci postupně vymírají, prameny se objevují pořád nové. Jak to bylo se špiony a zrádci? Je to skutečně tak, jak jsme se učili ve škole?

Už ze školy známe dějiny. Alespoň nějaký základ bychom každý mít měli. Řada fakt se ale může odvíjet od školství v té době, v níž žijeme. Stejně tak se různí názory ohledně důležitosti agenta A-54, který „pomáhal“ české rozvědce už v předválečném období.

Právě období předcházející Mnichovské dohodě, doba, kdy si řada sudetských Němců čím dál více uvědomovala svou rozdílnost od českých spoluobčanů z česko-německého pohraničí, etapa dějin, kdy se ještě možná dalo zamezit 2. světové válce, například pokud by proběhlo úspěšně tzv. Osterovo spiknutí (ale ani tak by se nemuselo podařit tím válce předejít), je lákavá nejen pro řadu historiků. Vhodným tématem je i pro autory románů.

Předválečné období let 1936 až 1938, které vyvrcholilo podpisem Mnichovské dohody, je do románové podoby přiblíženo čtenářům například v románu Jiřího Šulce Zrádci. Pokud se tak někdo zajímá o okolnosti vedoucí k propuknutí 2. světové války, o osudy obyčejných lidí a dění v Sudetech a především o zákulisí zpravodajských služeb, je pro něj tento román více než vhodný. Šulc v něm opět vychází ze skutečnosti, z faktických událostí, které zasadí do příběhu s dialogy hlavních i vedlejších postav.

Historické osobnosti a smyšlené postavy

V románu Zrádci se tak setkáváme třeba s pozdějším šéfem exilové zpravodajské služby, tehdy plukovníkem Františkem Moravcem, s šéfem německé vojenské špionáže Abwehru, admirálem Wilhelmem Canarisem, podplukovníkem Hansem Osterem, který byl špičkou ledovce tzv. Osterova spiknutí proti Hitlerovi. Vystupují zde ale také Jan Masaryk, velvyslanec v Londýně, který často komunikuje s Winstonem Churchillem, ale také například významní agenti Z-1943 či agent A-54.

Známých i neznámých osob prostupuje Šulcovým románem spousta a nemá cenu je zde všechny vyjmenovávat. Možná s výjimkou českého finance Emana Kubce a jeho vyvolené – Němky Barbory Steinové. Paradoxem je, že Barborka vystupuje v knize de facto od jejího začátku, nikde se nepíše o tom, že by hovořila lámanou češtinou, nicméně v závěru knihy se to najednou ale dozvídáme, když se snaží pomoci mladé zmatené české dívence.

Šulcovi se dle mého názoru podařilo velmi dobře zakomponovat do svého románu skutečné události. Ještě aby ne, když sám deklaroval, že na nich je (ostatně jako vždy u Šulcových děl) román postaven. Už lacinějším dojmem ale mohou působit osudy smyšlených hrdinů.

Zajímavé versus laciné

Příkladem místy připomínající pasáže červené knihovny jsou dialogy a osudy výše zmíněného Emana Kubce a Barborky Steinové. A to včetně dramatického vyvrcholení „záchrany“. Na druhou stranu je to způsobeno především snahou autora zjednodušit a zlidštit celý příběh spějící k vypuknutí 2. světové války.

Šulc čtenářům románu Zrádci výrazně „pomáhá na první signální“ rozlišit, kdo je tu hrdina a kdo je negativní osobou. A podle toho Šulc popisuje i charakteristiky jednotlivých postav. Čtenář tak má předem jasně dáno (podporují to samozřejmě i fakta historická, která jsou daná), s kým má sympatizovat a kdo mu má být odporný.

O to zajímavěji ale dokázal Šulc přiblížit okolnosti a zákulisí připravovaného únosu/odstavení Adolfa Hitlera „partou lidí“ kolem podplukovníka Abwehru Hanse Ostera. A to včetně váhavého přístupu admirála Canarise, který prožíval vnitřní boj, kdy mu šlo především o záchranu Německa.

Kdo je Jiří Šulc

Autor knihy Zrádci, Jiří Šulc (*1969), je český spisovatel. Narodil se v Praze, vystudoval právo na Univerzitě Karlově. Už odmala se věnoval psaní.

Začátkem devadesátých let vstoupil do tajné služby, kde strávil téměř 16 let. Na psaní mu tehdy mnoho času nezbývalo. Po několikaleté odmlce a po několika neúspěšných pokusech napsal román Dva proti Říši. Ten Jiřího Šulce de facto vypustil jako raketu na literární scénu. Za tuto svou prvotinu získal v roce 2007 Literární cenu Knižního klubu.

Román Dva proti Říši popisuje události spojené s atentátem na zastupujícího říšského protektora, SS-Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha, k němuž došlo 27. května 1942 v Praze.

Diplomat s literárními sklony – dobrá kombinace

Poté začal Šulc pracovat pro Evropskou komisi v belgickém Bruselu. A následovaly další čtenářskou obcí oceňované romány. V roce 2008 vchází na scénu román o úspěšné operaci britských výsadkářů v roce 1942 ve Francii Operace Bruneval.

O dva roky později vyšel román Mosty do Tel-Avivu, který pojednává o poválečném vztahu mezi Československem a vznikajícím Izraelem.

O další rok později Šulc přišel s románem Operace Stonewall. Tento válečný román se odehrává během Vánoc 1943, kdy se britské síly snaží v Atlantiku udržet námořní blokádu Třetí říše, kterou se chystá prorazit pět německých lodí. Zatím posledním Šulcovým románem, který spatřil světlo světa, jsou právě zmiňovaní Zrádci. A Jiří Šulc už se nechal slyšet, že chystá další. :-)

Závěrečné slovo...

E-kniha Zrádci je poměrně dobře členěna, čímž se jí dostává dobré přehlednosti. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je e-kniha rozdělena na prolog, dále je dělena na tři části s názvy Kombinace, Spiknutí a Zrada, celkem má 13 kapitol a 496 stran.

Autor nezapomněl ani na závěrečnou poznámku, v níž autor dovysvětluje text, přibližuje skutečnost, její případné částečné „zfiktivnění“ a doporučuje případnou četbu s touto tematikou, která by mohla čtenáři dovysvětlit skutečnost ve všech souvislostech.

Knihu vydalo v Praze v roce 2012 nakladatelství Euromedia Group, k. s. Knižní klub. Všem vřele doporučuji, aby si knihu Jiřího Šulce Zrádci určitě přečetli. Obrázek si ale následně udělejte každý sám. :-) E-knihu mi k recenzi poskytl portál Rájknih.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 15.2.2016 8:26 | karma článku: 26.33 | přečteno: 603x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.91 | Přečteno: 106 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.70 | Přečteno: 1255 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 112 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz