Jindřich VIII. Tyran, nebo reformátor na britském trůnu?

27. 01. 2016 8:26:18
Druhého panovníka na britském trůnu z řad Tudorovců – Jindřicha VIII. – máme zažitého především jako tyrana, který měl šest manželek. Za 38 let své vlády však udělal daleko více, než aby byl brán pouze jako despota a sukničkář.

Jindřich VIII. je často zmiňován zejména jako král se šesti manželkami a tyran, který si liboval v popravách. Byl ale opravdu jen tímto obecně známým vladařem, nebo dokázal za svého kralování mnohem více?

Jindřich VIII. usedl na britský trůn po smrti svého otce Jindřicha VII. v roce 1509 a vydržel na něm do své smrti v roce 1547. Délka jeho vlády je tak skutečně úchvatná a má svůj vývoj a logicky ji provází i změny stylu vládnutí.

Jindřich VIII. měl velmi rád luxus, byl neustále nespokojen se svými majetkovými poměry, což se odráželo v jeho lačnění po dalším a dalším nemovitém majetku. Na druhou stranu byl ale vládcem vzdělaným a prahnoucím po úspěších.

Když se člověk znelíbí králi

Jindřich VIII. zdědil po svém otci značný majetek, přesto dokázal většinu „rozházet“ především na provoz svého dvora či na financování stavebních úprav královských paláců (včetně těch, které propadly koruně). Nejen toto, ale mnohem více se může o Jindřichovi VIII. a jeho dvoře dočíst v knize Alison Weirové Jindřich VIII. Král a dvůr.

Dokázal se obklopovat lidmi, kteří toho byli hodni, ale rovněž prospěcháři, kteří by dle našich porovnání „nestáli ani za zlámanou grešli“. Řada nejvyšších pak doplatila na našeptávání a intriky na Jindřichově dvoře, případně na svou vlastní neukojenost majetkem a mocí či své názory, které odmítli ve prospěch Jindřicha VIII. změnit. Příkladem mohu zmínit Thomase Cromwela, Thomase Wolseye či Thomase Morea či manželky Jindřicha VIII. Annu Boleynovou či Kateřinu Howardovou, které byly popraveny.

Jindřich VIII. měl rád dvorské slavnosti a především pak rytířské turnaje. Dlouhá léta se jich dokonce sám účastnil, což dle Alison Weirové mohlo mít za následek jeho nikdy nekončící bolesti hlavy a další zdravotní problémy. Velké bolesti a problémy měl díky své noze, na níž se mu často vytvářely vředy, a rovněž jeho s lety rychle rostoucí váha. Jindřich VIII. dokonce rád vymýšlel receptury různých medikamentů.

Mužský potomek – „přes to nejede vlak“

Z knihy Alison Weirové se rovněž dozvíme, jaké měl výdaje Jindřich VIII. na fungování svého dvora, kolik za co zaplatil, jaké byly výše platů dle profesí (ale i dle oblíbenosti), že Jindřich VIII. hrával tehdejší podobu tenisu a mnoho dalších zajímavostí.

Celá kniha Alison Weirové Jindřich VIII. Král a dvůr se ale nese rovněž ve znamení touhy Jindřicha VIII. po mužském potomkovi a následníkovi trůnu, stejně jako kolem stěžejní otázky náboženství (vyprovokované v Jindřichovi především jeho odhodláním ukončit oficiálně sňatek s Kateřinou Aragonskou), Jindřichovu katolicismu, přes který ale Jindřich VIII. je vřele považován za otce reformace a tedy i anglikánské církve.

Je nutné podotknout, že pokud si Alison Weirová kladla za cíl podat tuto část anglické historie poutavým a čtivým stylem a přiblížit ji i čtenáři neodborníkovi tak, aby se mu četla de facto sama, pak se to autorce určitě povedlo. Weirová totiž dokázala přehršel historických fakt a informací dokonale spojit v jeden velký „příběh s omáčkou“, která musí chutnat i laikovi.

Kdo je Alison Weirová

Autorka knihy Jindřich VIII. Král a dvůr Alison Weirová (*8. července 1951) je britská historička a spisovatelka. Ve svých dílech, které spadají nejen do literatury faktu, se zaměřuje především na anglické dějiny 16. století. Mimo své aktivní kariéry historičky/spisovatelky pořádá rovněž zájezdy po místech, kde se psaly anglické dějiny 16. století a o nichž ve svých dílech nejčastěji píše.

Weirová se narodila a vyrůstala v centru Londýna, nyní žije v hrabství Surrey poblíž Londýna. Než se stala historičkou/spisovatelkou, pracovala jako učitelka pro postižené děti. V roce 1972 se vdala, má dvě děti, Johna a Kate. Napsala řadu historických děl z oblasti literatury faktu. Mimo zmiňované knihy Jindřich VIII. Král a dvůr jde například o knihy Děti Anglie, Šest žen Jindřicha VIII., Pád Anne Boleynové, Princové v Toweru či Marie, královna Skotů.

Není bez zajímavosti, že jejím prvním dílem, které bylo publikováno (v roce 1989), je dílo s názvem Britain's Royal Families, přičemž jde o genealogii britské královské rodiny. Weirová ale není „jen“ autorkou děl literaturu faktu, napsala také pět historických románů - Nevinná zrádkyně, Princezna Alžběta, Zajatá královna, Nebezpečné dědictví a nejnověji také Královna Alžběta.

Co lze rovněž říci

E-kniha Jindřich VIII. Král a dvůr je poměrně dobře členěna, čímž se jí dostává dobré přehlednosti. Vzhledem k obsáhlosti (i když ji vzhledem ke knihám, které čtu, považuji za středně obsáhlou - má 664 stran) to čtenář dozajista ocení.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je e-kniha rozdělena na autorčino poděkování, poté následuje samotný úvod knihy, dále celkem 63 kapitol s nejrůznějšími (ale celkem výstižnými názvy).

Autorka a editoři knihy neopomněli ani na seznam zkratek, poznámky a odkazy, bibliografii (ta je rozdělena na primární a sekundární prameny), e-kniha obsahuje rovněž graficky znázorněný rodokmen Tudorovců. Každopádně lze říci, že přesně na dvou třetinách knihy je text samotný a ve zbývající třetině pak poznámky, biografie atd.

Závěrečné slovo...

Co je ale velkou škodou, je oproti papírové knize absence obrazové přílohy. Tu nakladatel dle informací o knize slibuje jen ve formátu PDF. Na druhou stranu ale nechápu, proč je tedy i v ostatních formátech e-knihy Jindřich VIII. Král a dvůr nepochopitelně zařazen Seznam ilustrací.

Velmi zdařilý mi naopak přišel překlad knihy Jindřich VIII. Král a dvůr, kterou Alison Weirová napsala v roce 2001. Anglický originál nese název „Henry VIII: King and Court“ a vydal jej ve Velké Británii Jonathan Cape. Do češtiny knihu přeložil více než zdatně Zdeněk Hron. Knihu vydalo v Praze v roce 2014 nakladatelství BB/art s.r.o.

Všem vřele doporučuji, aby si knihu Alison Weirové Jindřich VIII. Král a dvůr určitě přečetli. Obrázek si ale následně udělejte každý sám. :-) E-knihu mi k recenzi poskytl portál palmknihy.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | středa 27.1.2016 8:26 | karma článku: 30.84 | přečteno: 600x

Další články blogera

Tomáš Králíček

České Vánoce v proměnách času: První republika, protektorát, komunismus...

České Vánoce a jejich oslavy prošly stejně jako naše republika za posledních sto let spoustou úskalí i krásných chvil. Zatímco v protektorátu chtěli Češi věšet na vánoční stromeček Němce, dnes si na něj věší vánoční ozdoby.

24.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 712 | Diskuse

Tomáš Králíček

Sebedůvěra a vůle aneb Jak Hitler předčil Masaryka

Tomáš Garrigue Masaryk. Oslavovaný tatíček zakladatel, ale i rváč a individualista s výrazným egem. Člověk neoblíbený i oblíbený, neochotný ke kompromisu. Leccos o něm vypovídal i jeho názor, že muž nemá dávat najevo své city.

20.12.2018 v 10:08 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 467 | Diskuse

Tomáš Králíček

Boj o přežití na Slovensku aneb Bez zraku a sami v horách

Co dělat, když bez jakýchkoli předchozích signálů ztratíte zrak? Jste sami v horách, široko daleko žádní lidé. Jídlo a pití na dva dny a jsou Vánoce. Přepadne vás naprosté šílenství, bezmoc, zoufalství... Začíná boj o holý život.

13.12.2018 v 9:04 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 347 | Diskuse

Tomáš Králíček

Inženýr Formis. Hrdina, který zaplatil za protinacistické vysílání ze Slap životem

Vražda německého inženýra Rudolfa Formise v hotelu Záhoří u Štěchovic z roku 1935 není širší veřejnosti až tak známá. Fémová vražda provozovatele protinacistické vysílačky je i nyní zajímavým námětem pro spisovatele a historiky.

4.12.2018 v 9:38 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 389 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Holit hulit a hlaholit aneb alkohol je metla lidstva

Když má člověk trochu vypito, napadají ho nejrůznější blbosti. Ale horší je, že ve stavu sdílnosti způsobené alkoholem, i rozumný jedinec se o ty blbosti začne dělit s ostatními. Protože v tu chvíli mu to tak moc hloupé nepřipadá.

17.2.2019 v 12:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Pavel Hewlit

Diskuze s Múzou o volbách ANO, Zemanovi a Kalouskovi

O Múze jsem tady už mluvil. Včera natolik tak divoce, až jsem onen příspěvek dal do osobní kategorie, poněvadž by přes zvýšenou vzrušivost v hlavním proudu neobstál.

17.2.2019 v 11:49 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 90 | Diskuse

Olga Pavlíková

Morální rozpad české společnosti podle Josefa Mašína

Dcera paní Mašínové a sestra Josefa Mašína požádala pražský magistrát o exhumaci ostatků své matky. Tyto ostatky se nacházejí v hromadném hrobu na Ďáblickém hřbitově spolu s ostatky tisíců dalších obětí komunistické zvůle.

17.2.2019 v 9:11 | Karma článku: 37.50 | Přečteno: 1237 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní.

17.2.2019 v 8:34 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Ta naše paměť vrtošivá

V tom našem životě je to stejně na draka. Sotva se jeden narodí, ani se pořádně nerozkouká a už je tu den, kdy by měl myslet na sepisování závěti. Ale jak má něco sepsat, když si mnohdy nemůže na nic vzpomenout.

17.2.2019 v 7:42 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 185 | Diskuse
Počet článků 139 Celková karma 22.99 Průměrná čtenost 1214

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, PortálSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz