Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není idiot jako idiot. Horší je mravně zkažená společnost

21. 12. 2015 8:55:13
Mravní zkaženost společnosti je mnohdy až tristní. Společnost se dělí na různé vrstvy, od té nejnižší až po tzv. smetánku. Ne vždy je ale ta nejvyšší vrstva tou mravně nejhodnotnější. Často je zkaženější než „spodina“ samotná.

Mravně čistý, vstřícný a dobrotivý člověk se v dnešní době hledá ve společnosti jen těžko. Možná jsou nějaké výjimky, ale těch je opravdu jen poskrovnu. Společnost jako taková se dnes až tak na mravností nezamýšlí, řeší spíše hodnoty jiné.

Při pohledu do historie se společnost dělila také nejrůzněji. Každopádně se také lidé mravně čistí a spíše altruisticky zaměření museli hledat. Podobným tématem se zabývá například i jeden z největších klasiků mezi spisovateli – Fjodor Michajlovič Dostojevskij. Příkladem je jeho dílo Idiot, jehož rozhlasovou dramatizaci zde trochu rozeberu.

Nemocná duše a mravní zkaženost ruské společnosti

Samotný děj audionahrávky Idiot tu ale více přibližovat nechci a nebudu. Snad všichni z nás, kteří si prošli povinnou školní docházkou, víme, o čem tento psychologicko-filosofický román pojednává.

Fjodor Michajlovič Dostojevskij v něm zkoumá mravní hodnoty lidského bytí, psychologii lidí, rozebírá trýzně i pocity štěstí. Nahlíží do lidských duší, do té „pochroumané“ Myškinovy, ale také do podstaty a mravní zkaženosti a pozlátka tehdejší ruské společnosti.

V tehdejším Rusku společnost de facto zcela postrádala tzv. střední vrstvu. Lidé tak patřili buď mezi naprostou chudinu, spodinu lidské společnosti, nebo naopak byli absolutní smetánkou. A právě mezi ni se dostal mravně čistý, zchudlý a psychicky nemocný šlechtic (hlavní hrdina) kníže Myškin.

Smetánka, nebo spodina?

Člověk se tak mimo jiné může na základě tohoto díla zamyslet nad otázkou, zda se skutečně děj Idiota odehrává mezi smetánkou v pravém slova smyslu, nebo jestli se smetánka svou mravní zkažeností nestává sama tou absolutní spodinou společnosti.

Samotné dílo je samozřejmě ovlivněno i tím, že sám Dostojevskij trpěl epilepsií, tedy stejně jako hlavní hrdina kníže Myškin. Tomu se stejně jako Dostojevskému neustále tato trýzeň vracela a trápila ho. Jde tedy částečně o autentický popis toho, co prožíval sám autor.

Rozhlasová dramatizace Idiota nás navíc přímo vtahuje do svého děje a probouzí v člověku samotném potřebu nejrůznějších úvah. Má výborné interpretační obsazení, kdy v ní vystupují přední čeští herci, všichni pod režisérskou taktovkou fenomenálního Josefa Melče.

Výborné obsazení dramatizace

Jen namátkou zde mohu zmínit, že se v nahrávce chopili svých rolí například Jan Hartl (kníže Lev Nikolajevič Myškin – hlavní role), Václav Postránecký , Jana Hlaváčová, Martin Růžek, Rudolf Hrušínský, Eduard Cupák, Taťjana Medvecká, Josef Somr, Vladimír Ráž a další. Radovan Lukavský se pak mistrovsky ujal své role v rámci „přednesu“ prologu a závěrečného epilogu.

Nutno podotknout, že rozhodně nešlo „o partu sólistů“, v níž by vynikal jeden nad všechny. Naopak. Všichni interpreti tu předvádějí naprosto vynikající výkony, výborné dialogy i monology. Navíc nejde jen o prázdné projevy, nýbrž prožité role se vším všudy.

Jejich profesionální dialogy či monology, artikulaci, smích i nářek, dokreslují zvuky a hudba, které dokáží podle potřeby přidat či ubrat na dramatičnosti.

Výborně Dostojevským vystiženou psychologii postav (jak už u Dostojevského bývá nezpochybnitelným zvykem) doplňují famózně o „své já a své jsoucno“ právě samotní herci.

Kdo byl F. M. Dostojevskij

Pan spisovatel s velkým „P“ Fjodor Michajlovič Dostojevskij byl ruský spisovatel období realismu a filozof a jeden z vůbec největších světových literátů. Dostojevskij je navíc jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů, byť zároveň musím uznat, že také jedním z těch absolutně nejtěžších, nejvíce nutících k přemýšlení.

Za vystupování proti carovi Mikuláši I. byl Dostojevskij s celou organizací „Petraševských“ v roce 1849 odsouzen vojenským soudem k trestu smrti. Na poslední chvíli byl ale zmírněn na čtyři roky v káznici a později na nucené práce na Sibiři. Tam Dostojevskij strávil deset let - čtyři roky na nucených pracích, poté jako voják. Psychicky i fyzicky zcela sešel, trápila ho navíc epilepsie.

Dostojevskému šlo o proměnu Ruska, především o vnitřní proměnu jedince, návrat k pokoře a respektování ruských tradic, vše na bázi křesťanských ideálů. Paradoxem je, že zatímco si díky těmto svým názorům získal carovu přízeň a úctu, carská policie jej nadále pronásledovala.

Díla s excelentními psychologickými profily

Dostojevskij napsal velké množství děl. Vesměs všechna jsou postavena na psychologických profilech lidí odvržených společností, ale i těch z řad smetánky. Nemá cenu tu jmenovat všechna jeho díla, ale za zmínku stojí mimo Idiota především Zločin a trest, Bratři Karamazovi, Běsi, Uražení a ponížení, Výrostek, Bílé noci...

V neposlední řadě musím zmínit mé nejoblíbenější Dostojevského dílo – autobiografický (a dle mě „dokumentární“) román Zápisky z mrtvého domu. Jde o Dostojevského zážitky z omské věznice, zabývá se tamními „ztroskotanci“ a jejich osudy i filosofickou otázkou, proč se z člověka stává zločinec, a problematikou trestu.

Velká řada jeho děl byla následně zfilmována, případně zdramatizována v divadle, rozhlasu či v televizi, případně v opeře.

Co říci závěrem...

Této dramatizace románu Idiot se v roce 1982 více než zdatně ujal Josef Melč. Nahrávku vydal Radioservis, tedy vydavatelství Českého rozhlasu.

Předloha této náhrávky, tedy román Idiot, byl poprvé vydán v roce 1868. Idiot si navíc „prošel“ značným množstvím zpracování, zejména pak na prknech, která znamenají svět.

Napsat bych tu o této rozhlasové dramatizaci mohl ještě opravdu mnoho, ale doporučuji každému, aby si ji raději poslechl sám. Rozhodně to za to stojí! Osobně jsem dílo četl, tuto audio verzi jsem pak následně několikrát poslouchal. Zmíněnou dramatizaci mi k recenzi poskytl portál Radioteka.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 21.12.2015 8:55 | karma článku: 25.30 | přečteno: 465x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 550 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.