I američtí vojáci mají strach a prožívají nejistotu

14. 12. 2015 8:14:11
Američtí vojáci jsou nám často předkládáni v nejrůznějších filmech, knihách jako neomylní a neohrožení superhrdinové, kteří si hravě poradí s každým nepřítelem. I oni jsou ale jen obyčejní lidé, kteří prožívají strach a nejistotu.

I profesionální vojáci se bojí nejen o sebe, ale i o své spolubojovníky, přemýšlí o svých nasazeních a o smyslu bojů. Na jednu stranu plní rozkazy a chovají se jako profesionálové, na stranu druhou ale rovněž zažívají trapasy, strach a chybují.

V bojích ale většinou není možnost opravy a jedna sebemenší chyba může znamenat smrt. V lepším případě na ni vojáci jen vzpomínají a mají možnost se z ní poučit, ve většině situacích ale taková chybička může být osudová. Řada lidí si tak vůbec neuvědomuje, s čím a kým takový nasazený voják dennodenně musí bojovat.

Určitý obrázek si může udělat každý sám například prostřednictvím knihy Nicholase Irvinga Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy. Jde o jakousi, nyní si částečně vypůjčím termín z české kinematografie (snad mi to prominete), cestu do hlubin vojákovy duše.

Kniha totiž pojednává nejen o výcviku armády a samotných bojích proti nepříteli, zároveň popisuje i samotnou duši takového vojáka. Člena týmu, který je nasazen do boje tisíce kilometrů od svého domova, kde má své rodiče, sourozence, kamarády, ale také třeba přítelkyni, manželku a mnohdy i děti.

Kdo je Nicholas Irving

Nicholas Irving předně není spisovatel, ale bývalý příslušník americké armády. I proto mu s knihou Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy pomohl zkušený Gary Brozek. Sám Nick Irving narukoval do armády hned po ukončení střední školy v roce 2004.

Prvotně se zajímal o kariéru u SEALs, přičemž absolvoval tábor pro Navy SEALs nováčky na Floridě. Výcvik i fyzické testy úspěšně zvládl, přesto se nakonec rozhodl pro Rangery. Nejdříve však musel podstoupit rangerský výběrový program.

S třetím praporem Rangerů si prošel různými funkcemi, od kulometčíka, přes vedoucího týmu kulometčíků, granátníka, vedoucího týmu granátníků. Dále byl vybraným střelcem, odstřelovačem, vedoucím týmu odstřelovačů i mistrem odstřelovačem.

Mise v Afghánistánu z pohledu profíka

Od roku 2005 byl Irving nasazen vícekrát v Iráku a Afghánistánu. V roce 2009 byl jako seržant vyslán do jižního Afghánistánu. Během nasazení se účastnil více než stovky speciálních operací. Se svým pozorovatelem měli za úkol například zneškodnění vysokých cílů z řad tálibánských bojovníků. Během této mise si Nick Irving připsal 33 Pentagonem potvrzených úspěšných zásahů.

Ve své knize Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy se Nicholas Irving snaží na základě svých vlastních výcvikových a především bojových zkušeností vylíčit čtenářům, jak probíhají zahraniční mise pohledem jejich aktivního účastníka.

Velkým pozitivem jeho knihy je ale i fakt, že ze sebe a svých spolubojovníků nedělá takové ty typické americké superhrdiny, kteří neohroženě rozdrtí každého nepřítele. Naopak. Irving rozebírá nejen samotné bojové situace, ale popisuje i své vlastní vnitřní rozpoležení, kdy bez obalu přiznává i vlastní nejistotu a strach.

Stroj na smrt na druhou

Nicholas Irving se rozhodl vypovědět světu svůj příběh odstřelovače z mise v Afghánistánu, kde působil tři a půl měsíce, poměrně záhy po svém návratu. Vezmeme-li v potaz, že od zmíněné doby uplynulo pouhých šest let a že tehdy bylo Irvingovi 24 let. I přesto se své role v Afghánistánu chopil už jako velmi zkušený sniper a navíc šéf týmu.

Irving se ve své knize Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy snaží popisovat právě nejrůznější bojové akce a život na zahraniční misi, zatímco rodinné a soukromé záležitosti de facto zcela upozadil. Samotný název knihy „Stroj na smrt“ je navíc Irvingovou přezdívkou.

Ta mu byla „přilepena“ na základě jeho bojových nasazení a úspěchů samotnými vojáky. Právě mezi nimi se totiž roznesly nejrůznější fámy o stovkách úspěšných zásahů snipera Irvinga. Ono se vlastně ale ani neví, kolik těch úspěšných zásahů Irving skutečně měl.

Kniha byla vydána po šesti letech od mise

Musím uznat, že "nespisovatel" Irving solidně a snad i nezkresleně podal obrázek o pocitech a bojích s terorismem pohledem obyčejného vojáka, který plní rozkazy, ale zároveň o své práci přemýšlí. Je evidentní, že myšlenka napsat knihu vlastních zážitků z boje s terorismem v Irvingovi příliš dlouho nehlodala.

Možná se Nicholas Irving chtěl vypořádat nejen se svými vzpomínkami na samotnou misi, ale třeba chtěl i svým známým a lidem z města, v němž žije se svou manželkou, vypovědět, jak to skutečně v Afghánistánu bylo.

E-kniha je rozložena do celkem 11 kapitol, před nimiž nechybí prolog, v závěru pak následuje doslov a pasáž věnovaná autorovi. Dílu určitě pomohla i pomoc zkušeného Garyho Brozka, který se podílel i na mnoha dalších počinech s vojenskou tematikou.

Závěrečné slovo...

Zdařilý mi přišel rovněž překlad knihy Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy, kterou Nicholas Irving napsal v roce 2015. Anglický originál nese název „The Reaper: Autobiography of One of the Deadliest Special Ops Snipers“ a vydán byl nakladatelstvím St. Martin’s Press.

Do češtiny pak knihu přeložily Ester Včelišová a Dani Vrbů. Knihu vydala v Praze v roce 2015 Grada Publishing, a. s. pod značkou COSMOPOLIS.

Všem vřele doporučuji, aby si Irvingovu knihu Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy určitě přečetli. Obrázek si ale následně udělejte každý sám. :-) E-knihu mi k recenzi poskytl Rájknih.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 14.12.2015 8:14 | karma článku: 25.93 | přečteno: 498x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 11.91 | Přečteno: 178 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 29.74 | Přečteno: 624 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Andrea Klusková

Pco- Párky centralizované ochrany

Zásadně chlapovi nekecejte do toho, co nebo jak má dělat. Zásadně mají vše pod kontrolou a pro to co dělají, má vše nějaký důvod.

20.10.2018 v 15:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Dáša Stárková

Metro story – usmála se

Zase další úprk na vlak. Zpocená je jako myš. Pak ten pochod s davem od vlaku na metro. Nesnáší to. V hlavě jí zní písnička Individualita od pánů Hapky a Horáčka z muzikálu Kudykam. Ještě že si lístky na vlak i metro koupila včera

20.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 5.18 | Přečteno: 94 | Diskuse

Sylva Řiháková

To se takhle sejde na konferenci psycholog, sociolog a antropolog...

Pod pojmem "sociální pedagogika" si většinou lidé nedovedou představit nic, nebo se jejich úvahy ubírají směrem, který se vztahuje buď ke slovu pedagogika, nebo sociální. Oba termíny spojené dohromady už ale bývají oříšek.

20.10.2018 v 14:24 | Karma článku: 6.49 | Přečteno: 171 | Diskuse

Dáša Stárková

Salámovou metodu na nás

Že salám nekonzumujete a snažíte se žít zdravě? Že jste pyšní na své kritické myšlení a jen tak nesednete někomu na lep? Že jste už skeptičtí? A přesto zobeme jeden kousek salámu za druhým.

20.10.2018 v 13:21 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 340 | Diskuse

Pavel Hewlit

#meetoo v pohádkách

Amerika se nezastaví. Amerika jede. Americe nestačí jedno kousnutí. Ta si nedá pokoj, dokud se to nesní. Dokonce i samu sebe.

20.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 16.55 | Přečteno: 305 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 23.05 Průměrná čtenost 1176

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz