Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I američtí vojáci mají strach a prožívají nejistotu

14. 12. 2015 8:14:11
Američtí vojáci jsou nám často předkládáni v nejrůznějších filmech, knihách jako neomylní a neohrožení superhrdinové, kteří si hravě poradí s každým nepřítelem. I oni jsou ale jen obyčejní lidé, kteří prožívají strach a nejistotu.

I profesionální vojáci se bojí nejen o sebe, ale i o své spolubojovníky, přemýšlí o svých nasazeních a o smyslu bojů. Na jednu stranu plní rozkazy a chovají se jako profesionálové, na stranu druhou ale rovněž zažívají trapasy, strach a chybují.

V bojích ale většinou není možnost opravy a jedna sebemenší chyba může znamenat smrt. V lepším případě na ni vojáci jen vzpomínají a mají možnost se z ní poučit, ve většině situacích ale taková chybička může být osudová. Řada lidí si tak vůbec neuvědomuje, s čím a kým takový nasazený voják dennodenně musí bojovat.

Určitý obrázek si může udělat každý sám například prostřednictvím knihy Nicholase Irvinga Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy. Jde o jakousi, nyní si částečně vypůjčím termín z české kinematografie (snad mi to prominete), cestu do hlubin vojákovy duše.

Kniha totiž pojednává nejen o výcviku armády a samotných bojích proti nepříteli, zároveň popisuje i samotnou duši takového vojáka. Člena týmu, který je nasazen do boje tisíce kilometrů od svého domova, kde má své rodiče, sourozence, kamarády, ale také třeba přítelkyni, manželku a mnohdy i děti.

Kdo je Nicholas Irving

Nicholas Irving předně není spisovatel, ale bývalý příslušník americké armády. I proto mu s knihou Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy pomohl zkušený Gary Brozek. Sám Nick Irving narukoval do armády hned po ukončení střední školy v roce 2004.

Prvotně se zajímal o kariéru u SEALs, přičemž absolvoval tábor pro Navy SEALs nováčky na Floridě. Výcvik i fyzické testy úspěšně zvládl, přesto se nakonec rozhodl pro Rangery. Nejdříve však musel podstoupit rangerský výběrový program.

S třetím praporem Rangerů si prošel různými funkcemi, od kulometčíka, přes vedoucího týmu kulometčíků, granátníka, vedoucího týmu granátníků. Dále byl vybraným střelcem, odstřelovačem, vedoucím týmu odstřelovačů i mistrem odstřelovačem.

Mise v Afghánistánu z pohledu profíka

Od roku 2005 byl Irving nasazen vícekrát v Iráku a Afghánistánu. V roce 2009 byl jako seržant vyslán do jižního Afghánistánu. Během nasazení se účastnil více než stovky speciálních operací. Se svým pozorovatelem měli za úkol například zneškodnění vysokých cílů z řad tálibánských bojovníků. Během této mise si Nick Irving připsal 33 Pentagonem potvrzených úspěšných zásahů.

Ve své knize Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy se Nicholas Irving snaží na základě svých vlastních výcvikových a především bojových zkušeností vylíčit čtenářům, jak probíhají zahraniční mise pohledem jejich aktivního účastníka.

Velkým pozitivem jeho knihy je ale i fakt, že ze sebe a svých spolubojovníků nedělá takové ty typické americké superhrdiny, kteří neohroženě rozdrtí každého nepřítele. Naopak. Irving rozebírá nejen samotné bojové situace, ale popisuje i své vlastní vnitřní rozpoležení, kdy bez obalu přiznává i vlastní nejistotu a strach.

Stroj na smrt na druhou

Nicholas Irving se rozhodl vypovědět světu svůj příběh odstřelovače z mise v Afghánistánu, kde působil tři a půl měsíce, poměrně záhy po svém návratu. Vezmeme-li v potaz, že od zmíněné doby uplynulo pouhých šest let a že tehdy bylo Irvingovi 24 let. I přesto se své role v Afghánistánu chopil už jako velmi zkušený sniper a navíc šéf týmu.

Irving se ve své knize Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy snaží popisovat právě nejrůznější bojové akce a život na zahraniční misi, zatímco rodinné a soukromé záležitosti de facto zcela upozadil. Samotný název knihy „Stroj na smrt“ je navíc Irvingovou přezdívkou.

Ta mu byla „přilepena“ na základě jeho bojových nasazení a úspěchů samotnými vojáky. Právě mezi nimi se totiž roznesly nejrůznější fámy o stovkách úspěšných zásahů snipera Irvinga. Ono se vlastně ale ani neví, kolik těch úspěšných zásahů Irving skutečně měl.

Kniha byla vydána po šesti letech od mise

Musím uznat, že "nespisovatel" Irving solidně a snad i nezkresleně podal obrázek o pocitech a bojích s terorismem pohledem obyčejného vojáka, který plní rozkazy, ale zároveň o své práci přemýšlí. Je evidentní, že myšlenka napsat knihu vlastních zážitků z boje s terorismem v Irvingovi příliš dlouho nehlodala.

Možná se Nicholas Irving chtěl vypořádat nejen se svými vzpomínkami na samotnou misi, ale třeba chtěl i svým známým a lidem z města, v němž žije se svou manželkou, vypovědět, jak to skutečně v Afghánistánu bylo.

E-kniha je rozložena do celkem 11 kapitol, před nimiž nechybí prolog, v závěru pak následuje doslov a pasáž věnovaná autorovi. Dílu určitě pomohla i pomoc zkušeného Garyho Brozka, který se podílel i na mnoha dalších počinech s vojenskou tematikou.

Závěrečné slovo...

Zdařilý mi přišel rovněž překlad knihy Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy, kterou Nicholas Irving napsal v roce 2015. Anglický originál nese název „The Reaper: Autobiography of One of the Deadliest Special Ops Snipers“ a vydán byl nakladatelstvím St. Martin’s Press.

Do češtiny pak knihu přeložily Ester Včelišová a Dani Vrbů. Knihu vydala v Praze v roce 2015 Grada Publishing, a. s. pod značkou COSMOPOLIS.

Všem vřele doporučuji, aby si Irvingovu knihu Stroj na smrt. Skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy určitě přečetli. Obrázek si ale následně udělejte každý sám. :-) E-knihu mi k recenzi poskytl Rájknih.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 14.12.2015 8:14 | karma článku: 25.93 | přečteno: 492x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 10.80 | Přečteno: 296 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 103 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 545 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.