Láska, intriky a zrada aneb Msta byla sladká

23. 11. 2015 8:26:13
Láska, závist, přátelství přecházející ve zradu. To vše se bohužel děje ve světě reálném i literárním. Není se tak čemu divit, že tato tematika byla rozebírána na mnoho způsobů. Jisté je jedno – to zlo je totiž v nás, v lidech.

Láska a přátelství versus závist, intriky, zrada, zmátoření se, msta a zadostiučinění. Nejde jen o prázdná slova. Nejde jen o literární termíny. Jde o city a chování, s kterými se setkáváme i v běžném (nevyfabulovaném) životě.

Nejinak tomu je i v románu jednoho z nejslavnějších spisovatelů – Hrabě Monte Christo - od francouzského literáta Alexandra Dumase staršího. A opravdu výborná je i jeho rozhlasová verze z roku 1967, která je navíc zárukou kvality i díky vybrané sestavě účinkujících.

Kdo byl Alexandre Dumas st.

Všeobecně uznávaný autor románu Hrabě Monte Christo Alexandre Dumas starší (24. července 1802, Villers-Cotteréts, Francie – 5. prosince 1870, Puys) byl slavný francouzský prozaik a dramatik období romantismu, který se proslavil zejména svými historickými a dobrodružnými romány. Nicméně je nutné připomenout, že Hraběte Monte-Crista napsal společně s profesorem historie Augustem Maquetem.

Málokdo dnes ví, že měl Dumas (vlastním jménem Thomas Alexandre Davy de La Pailleterie) černošské rysy. Jeho otcem byl divizní generál a hrdina Velké francouzské revoluce Thomas Alexandre Davy de La Pailleterie, který se narodil ve francouzské kolonii Saint-Domingue na území dnešního Haiti ze smíšeného vztahu markýze Alexandra Davy de La Pailleterie a černošky Marie-Cessette Dumas.

Alexandre Dumas starší napsal desítky děl, přičemž řada z nich byla několikrát zfilmována. Mezi ty nejznámější určitě patří výše zmíněný Hrabě Monte-Cristo, Tři mušketýři, Paměti lékařovy, Královna Margot a řada dalších.

Od lásky ke spiknutí a pomstě

Dumas starší se soustředil ve svých knihách především na zábavu a napětí, které upřednostňoval před historickou věrností. I proto jsou jeho romány plné spiknutí, soubojů, únosů... Nicméně se neproslavil díky knihám, ale už jako autor tzv. románů-fejetonů na pokračování v pařížských denících.

Děj rozhlasové hry Hrabě Monte Christo jako takový tu asi není příliš nutné rozebírat. Snad všichni víme, o čem tento dobrodružný historický román pojednává.

Alexandre Dumas starší se v tomto svém díle zabývá láskou, závistí, intrikami, spiknutím a mstou. Jde tak o takřka Dumasův „klasický spiklenecký literární počin“.

Rozhlasová hra Hrabě Monte Christo z roku 1967 nás ale navíc vtahuje do svého děje nejen samotným příběhem, ale rovněž výbornými úvahami hrdinů, skvělými dialogy i přiblížením doby a politiky té doby.

Rozhlasová dramatizace s hvězdným obsazením

Rozhlasová dramatizace románu Alexandra Dumase st. Hrabě Monte Christo má opravdu jedinečné herecké (respektive interpretační) obsazení. Stačí jen zmínit, že se v nahrávce chopili svých rolí například Radovan Lukavský v roli Edmunda Dantese/hraběte Monte Christa, dále Miloš Nedbal, Eduard Kohout, Jana Andresíková, Felix Le Breux, Otakar Brousek st. a další.

Výborné výkony tu podávají všichni, nicméně jsem „povinován“ vyzdvihnout zde především Radovana Lukavského.

Všichni tu předvádějí sehraný tým interpretů dramatizace jednoho z největších francouzských románů (nejen 19. století) plného prohlédnutí a výborných dialogů i monologů.

Skvělá práce do nejmenšího detailu

Přirozenou dikci, artikulaci, smích i pláč navíc audionahrávky Hrabě Monte Christo skvěle dokreslují zvuky a hudba, které dokáží ději dodat či ubrat dle potřeby na dramatičnosti.

Výběr interpretů byl naprosto jedinečný. Při poslechu z nich čiší naprosto procítěné projevy, dialogy i monology jednotlivých hrdinů tohoto příběhu jsou jakoby skutečné, trápící se i rozradostněné, které interpretům bez jakýchkoli pochybností uvěříte.

Kvalita audionahrávky je výborná, a to i přes těch pár desítek let, které už má za sebou. V celém trvání rozhlasové hry Hrabě Monte Christo se ani minimálně neobjevovaly žádné rušivé zvuky. Jednotlivé kapitoly pak od sebe odděluje hudební znělka a místy vstupuje do děje i vyprávěč, ovšem jen minimálně.

Co říci závěrem...

Solidní se mi zdál i překlad, dramatizace a ve finále i samotná režie rozhlasové hry Hrabě Monte Christo z roku 1967. Nahrávku vydal Radioservis, tedy vydavatelství Českého rozhlasu. Jde o skvělý poslech, který má 23 kapitol a jeho celková délka je 3 hodiny a 38 minut.

Předloha této náhrávky, tedy román Hrabě Monte Christo, byl poprvé vydán v letech 1844-1845 pod originálním francouzským názvem Le comte de Monte-Cristo. Hrabě Monte Christo si navíc „prošel“ velkým množstvím zpracování, ale byl rovněž často hrán na prknech, která znamenají svět. Známý je ale mimochodem také muzikál Hrabě Monte Christo, který se po mnoho let hrál a zpíval i v České republice.

Napsat bych tu o této rozhlasové dramatizaci mohl ještě opravdu mnoho, ale mé doporučení je, aby si ji každý raději poslechl sám. A rozhodně vám to za to stojí! Osobně jsem dílo četl, viděl různé filmové verze, opakovaně jsem viděl i muzikál a posléze jsem si i opakovaně poslechl tuto verzi rozhlasové hry. Audionahrávku Hrabě Monte Christo mi k recenzi poskytl portál Audioteka.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 23.11.2015 8:26 | karma článku: 30.05 | přečteno: 402x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 11.60 | Přečteno: 177 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 29.74 | Přečteno: 624 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dáša Stárková

Metro story – usmála se

Zase další úprk na vlak. Zpocená je jako myš. Pak ten pochod s davem od vlaku na metro. Nesnáší to. V hlavě jí zní písnička Individualita od pánů Hapky a Horáčka z muzikálu Kudykam. Ještě že si lístky na vlak i metro koupila včera

20.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Sylva Řiháková

To se takhle sejde na konferenci psycholog, sociolog a antropolog...

Pod pojmem "sociální pedagogika" si většinou lidé nedovedou představit nic, nebo se jejich úvahy ubírají směrem, který se vztahuje buď ke slovu pedagogika, nebo sociální. Oba termíny spojené dohromady už ale bývají oříšek.

20.10.2018 v 14:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Dáša Stárková

Salámovou metodu na nás

Že salám nekonzumujete a snažíte se žít zdravě? Že jste pyšní na své kritické myšlení a jen tak nesednete někomu na lep? Že jste už skeptičtí? A přesto zobeme jeden kousek salámu za druhým.

20.10.2018 v 13:21 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 208 | Diskuse

Pavel Hewlit

#meetoo v pohádkách

Amerika se nezastaví. Amerika jede. Americe nestačí jedno kousnutí. Ta si nedá pokoj, dokud se to nesní. Dokonce i samu sebe.

20.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 227 | Diskuse

Libuše Palková

Tati, mami, kde jste?

V životě každého z nás přijdou chvíle, kdy se člověk cítí slabý, bezradný a bezmocný, zraněný a zaskočený záludností lidí kolem sebe, unavený složitostí světa, usmýkaný a znechucený životním koloběhem. Zkrátka když si nevíte rady.

20.10.2018 v 12:13 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 678 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 23.05 Průměrná čtenost 1176

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz