Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Láska, intriky a zrada aneb Msta byla sladká

23. 11. 2015 8:26:13
Láska, závist, přátelství přecházející ve zradu. To vše se bohužel děje ve světě reálném i literárním. Není se tak čemu divit, že tato tematika byla rozebírána na mnoho způsobů. Jisté je jedno – to zlo je totiž v nás, v lidech.

Láska a přátelství versus závist, intriky, zrada, zmátoření se, msta a zadostiučinění. Nejde jen o prázdná slova. Nejde jen o literární termíny. Jde o city a chování, s kterými se setkáváme i v běžném (nevyfabulovaném) životě.

Nejinak tomu je i v románu jednoho z nejslavnějších spisovatelů – Hrabě Monte Christo - od francouzského literáta Alexandra Dumase staršího. A opravdu výborná je i jeho rozhlasová verze z roku 1967, která je navíc zárukou kvality i díky vybrané sestavě účinkujících.

Kdo byl Alexandre Dumas st.

Všeobecně uznávaný autor románu Hrabě Monte Christo Alexandre Dumas starší (24. července 1802, Villers-Cotteréts, Francie – 5. prosince 1870, Puys) byl slavný francouzský prozaik a dramatik období romantismu, který se proslavil zejména svými historickými a dobrodružnými romány. Nicméně je nutné připomenout, že Hraběte Monte-Crista napsal společně s profesorem historie Augustem Maquetem.

Málokdo dnes ví, že měl Dumas (vlastním jménem Thomas Alexandre Davy de La Pailleterie) černošské rysy. Jeho otcem byl divizní generál a hrdina Velké francouzské revoluce Thomas Alexandre Davy de La Pailleterie, který se narodil ve francouzské kolonii Saint-Domingue na území dnešního Haiti ze smíšeného vztahu markýze Alexandra Davy de La Pailleterie a černošky Marie-Cessette Dumas.

Alexandre Dumas starší napsal desítky děl, přičemž řada z nich byla několikrát zfilmována. Mezi ty nejznámější určitě patří výše zmíněný Hrabě Monte-Cristo, Tři mušketýři, Paměti lékařovy, Královna Margot a řada dalších.

Od lásky ke spiknutí a pomstě

Dumas starší se soustředil ve svých knihách především na zábavu a napětí, které upřednostňoval před historickou věrností. I proto jsou jeho romány plné spiknutí, soubojů, únosů... Nicméně se neproslavil díky knihám, ale už jako autor tzv. románů-fejetonů na pokračování v pařížských denících.

Děj rozhlasové hry Hrabě Monte Christo jako takový tu asi není příliš nutné rozebírat. Snad všichni víme, o čem tento dobrodružný historický román pojednává.

Alexandre Dumas starší se v tomto svém díle zabývá láskou, závistí, intrikami, spiknutím a mstou. Jde tak o takřka Dumasův „klasický spiklenecký literární počin“.

Rozhlasová hra Hrabě Monte Christo z roku 1967 nás ale navíc vtahuje do svého děje nejen samotným příběhem, ale rovněž výbornými úvahami hrdinů, skvělými dialogy i přiblížením doby a politiky té doby.

Rozhlasová dramatizace s hvězdným obsazením

Rozhlasová dramatizace románu Alexandra Dumase st. Hrabě Monte Christo má opravdu jedinečné herecké (respektive interpretační) obsazení. Stačí jen zmínit, že se v nahrávce chopili svých rolí například Radovan Lukavský v roli Edmunda Dantese/hraběte Monte Christa, dále Miloš Nedbal, Eduard Kohout, Jana Andresíková, Felix Le Breux, Otakar Brousek st. a další.

Výborné výkony tu podávají všichni, nicméně jsem „povinován“ vyzdvihnout zde především Radovana Lukavského.

Všichni tu předvádějí sehraný tým interpretů dramatizace jednoho z největších francouzských románů (nejen 19. století) plného prohlédnutí a výborných dialogů i monologů.

Skvělá práce do nejmenšího detailu

Přirozenou dikci, artikulaci, smích i pláč navíc audionahrávky Hrabě Monte Christo skvěle dokreslují zvuky a hudba, které dokáží ději dodat či ubrat dle potřeby na dramatičnosti.

Výběr interpretů byl naprosto jedinečný. Při poslechu z nich čiší naprosto procítěné projevy, dialogy i monology jednotlivých hrdinů tohoto příběhu jsou jakoby skutečné, trápící se i rozradostněné, které interpretům bez jakýchkoli pochybností uvěříte.

Kvalita audionahrávky je výborná, a to i přes těch pár desítek let, které už má za sebou. V celém trvání rozhlasové hry Hrabě Monte Christo se ani minimálně neobjevovaly žádné rušivé zvuky. Jednotlivé kapitoly pak od sebe odděluje hudební znělka a místy vstupuje do děje i vyprávěč, ovšem jen minimálně.

Co říci závěrem...

Solidní se mi zdál i překlad, dramatizace a ve finále i samotná režie rozhlasové hry Hrabě Monte Christo z roku 1967. Nahrávku vydal Radioservis, tedy vydavatelství Českého rozhlasu. Jde o skvělý poslech, který má 23 kapitol a jeho celková délka je 3 hodiny a 38 minut.

Předloha této náhrávky, tedy román Hrabě Monte Christo, byl poprvé vydán v letech 1844-1845 pod originálním francouzským názvem Le comte de Monte-Cristo. Hrabě Monte Christo si navíc „prošel“ velkým množstvím zpracování, ale byl rovněž často hrán na prknech, která znamenají svět. Známý je ale mimochodem také muzikál Hrabě Monte Christo, který se po mnoho let hrál a zpíval i v České republice.

Napsat bych tu o této rozhlasové dramatizaci mohl ještě opravdu mnoho, ale mé doporučení je, aby si ji každý raději poslechl sám. A rozhodně vám to za to stojí! Osobně jsem dílo četl, viděl různé filmové verze, opakovaně jsem viděl i muzikál a posléze jsem si i opakovaně poslechl tuto verzi rozhlasové hry. Audionahrávku Hrabě Monte Christo mi k recenzi poskytl portál Audioteka.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 23.11.2015 8:26 | karma článku: 30.05 | přečteno: 390x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.26 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 6.92 | Přečteno: 107 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 548 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.