Když se rabuje Evropa a ztrácí se umění

10. 11. 2015 8:26:13
Rabování. Slovo, které máme v poslední době v Česku spojené spíše s povodněmi než s čímkoli jiným. Každopádně má význam negativní. A rabovali i nacisté před i v průběhu 2. světové války. A to ve velkém.

Zlato, šperky, majetek a zejména největší nacističtí pohlaváři se zaměřili na umění. Rabování v období před a během 2. světové války se nejvíce dotýkalo lidí, kteří byli Třetí říši nepohodlní. Raboval se majetek nejen odpůrců tehdejšího režimu, ale především majetek židovských rodin. A to formou vysokých „poplatků“ za to, že jim nacisté umožnili opustit Německo (případně jemu porobené země), nebo se prostě „natvrdo“ rabovalo s jasným cílem obohatit se do budoucna.

A nešlo o zrovna „malý byznys“. To rozhodně ne. „Módní“ navíc bylo rabování uměleckých děl, především pak obrazů, selekce na malíře „správné a nesprávné“ a další obchodování mezi elitou, nižšími důstojníky či řadovými občany Třetí říše.

Po umění lačnila především nacistická elita

Lačný po obrazech byl nejen Adolf Hitler, ale také například další nacističtí pohlaváři Hermann Göring, Albert Speer, Joachim von Ribbentrop či Marin Bormann.

Naopak mezi poškozenými nechyběla například ani rodina se jménem, které je dodnes ve světě pojmem – rodina Rothschildova. Nešlo ale jen o tuto rodinu, ale i řadu dalších, ať už známých či neznámých, ale i o řadu evropských muzeí a galerií.

A touto problematikou se zaobírá ve své knize Rabování. Jak nacisté vykrádali evropské umělecké sbírky švédský spisovatel a novinář Anders Rydell, který zkoumá nejen období kolem a za 2. světové války, ale mapuje i další osudy „ztracených“ uměleckých děl de facto až do roku 2013.

Kdo je Anders Rydell

Pokud jde o autora knihy, Anders Rydell se narodil v Jönköpingu 20. ledna 1982. Pracoval jako redaktor i editor různých deníků a časopisů, byl šéfredaktorem, má svůj blog.

Přes své mládí už napsal řadu knih, přičemž se věnuje především literatuře faktu. Největší uznání ale má v této oblasti právě za knihu Rabování. Jak nacisté vykrádali evropské umělecké sbírky.

Konkrétně tato jeho kniha si získala poměrně značnou mezinárodní pozornost a byla přeložena do 10 světových jazyků (zatím). Navíc, jak sám autor píše v závěru svého díla, byla kniha vydána v době, kdy bylo objeveno zhruba 1 300 obrazů v jednom mnichovském bytě. I proto byl tak častým hostem v médiích, která se o tento objev a tím i Rydellovu knihu zajímala.

Rabování na východě i západě

Ve své knize Rabování. Jak nacisté vykrádali evropské umělecké sbírky se Anders Rydell snaží na základě historických faktů, archivů, médií a dalších pramenů mapovat a přiblížit čtenářům nejzajímavější krádeže (případně donucovací krádeže, kdy nacisté přinutili vlastníka prodat určité umělecké dílo „za hubičku“), vyvlastnění, výměny, černé obchody...

Následně Rydell přibližuje například novodobé žádosti potomků okradených rodin o vydání uměleckéhého díla, složitá vyjednávání, jak se k věci postavil ten který stát, v němž bylo dílo nalezeno, jak vše dopadlo a podobně.

Kniha je zajímavá mimo jiné i tím, že se z ní čtenář dozví, jak se k žádostem o vydání děl postavily které země, že ve válce neutrální státy nemusí být až takovými svatoušky, autor navíc popisuje relativně podrobně jednotlivé žádosti potomků o vrácení rodinných „pokladů“. Zajímavý je minimálně v jednom případě i postoj válečně neutrálního Švédska, od něhož by člověk čekal něco trochu více než alibismus ve smyslu „galerie, vyjednej si to sama“.

Prolínání historie a současnosti

Na druhou stranu je vidět, že Anders Rydell je právě ze Švédska, protože tento konkrétní případ mi přijde jednoznačně nejpodrobněji a nejlépe zmapovaný.

V knize Rabování. Jak nacisté vykrádali evropské umělecké sbírky navíc autor umně prolíná děj z 2. světové války se současností, přibližuje souvislosti a jednání (obchodních) agentů, které si nacističtí pohlaváři na vytipování a následné získání uměleckých děl najímali.

Velmi dobře jsou v knize vysvětleny ambice Adolfa Hitlera s přebudováním jeho oblíbeného Lince k obrazu jeho, a to včetně založení „nejskvělejšího“ muzea/galerie na světě, kde chtěl mít Hitler ty největší světové umělecké skvosty.

Autor mile překvapil

Prostě a jednoduše musím „říci“, že švédský autor Anders Rydell mě velmi mile překvapil. Sám ve své knize zmiňuje, že na ní dělal zhruba 10 let, kdy shromažďoval především podklady k jejímu napsání (což bezpochyby nebyl zrovna nejjednodušší úkol).

Je vidět, že Rydell se těžko rozhodl ze dne na den, že podobnou knihu napíše. Evidentně v něm tato myšlenka/ambice hlodala delší dobu, než aby se rozhodl (vzhledem ke svému mladému věku) ve 23 letech „teď budu psát knihu o nacistickém rabování uměleckých děl“.

Myslím si, že v něm tento cíl zrál delší dobu, než se vůbec odhodlal do té mravenčí práce jít a deset let shromažďovat podklady. Ať už tak, či tak, cíl se vydařil a vzniklo další hodnotné dílo spadající do žánru literatury faktu.

Slovo závěrem...

Zdařilý mi přišel i překlad knihy Rabování. Jak nacisté vykrádali evropské umělecké sbírky, kterou Anders Rydell napsal v roce 2013. Švédský originál nese název „Plundrarna. Hur nazisterna stal Europas konstskatter“ a vydán byl ve Stockholmu nakladatelstvím Ordfront.

Do češtiny pak knihu zdatně přeložila Irena Lysáčková a vydala ji v Praze v roce 2015 Euromedia Group, k. s. Knižní klub v edici Universum.

Každopádně všem vřele doporučuji, aby si Rydellovu knihu Rabování. Jak nacisté vykrádali evropské umělecké sbírky určitě přečetli. Obrázek si následně udělejte každý sám. E-knihu mi k recenzi poskytl Rájknih.cz, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | úterý 10.11.2015 8:26 | karma článku: 27.38 | přečteno: 549x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Tom Hanks. Vynikající herec a nově i úspěšný spisovatel

Tom Hanks je zřejmě prototyp člověka, který na co sáhne, v tom vyniká. Je vynikající herec, režisérského “kormidla” se také umí chopit, uspěl jako producent, ale to je mu asi málo. Nově ukazuje, že i jako spisovatel “hraje prim”.

18.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 177 | Diskuse

Tomáš Králíček

Co spojovalo Karla IV. se švýcarským rebelem Guillaumem Perronetem?

Guillaume Perronet, vůdce povstání obyvatel jihošvýcarského Valais proti bezpráví a tyranii sionského biskupa Tavela i savojského hraběte Amadea, našel zastání u římského císaře a českého krále Karla IV. Proč ho Karel IV. chránil?

2.10.2018 v 8:26 | Karma článku: 22.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Tomáš Králíček

Chlapec, který přežil pochod smrti… a natruc neumřel!

Hrůzy 2. světové války by měly být omílány neustále dokola, abychom každé další generaci předávali poselství ve smyslu “tak takhle tedy ne!”. Je prostě třeba se poučit.

13.9.2018 v 8:26 | Karma článku: 29.74 | Přečteno: 624 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život

Umět vyjednávat je nutností nejen pro profesionální vyjednavače s teroristy. V životě totiž vyjednává každý, ať už jde o business, jednání mezi rodiči a dětmi, rokování o platech, nebo dokonce o lidských životech. Víte, jak na to?

16.8.2018 v 8:26 | Karma článku: 28.61 | Přečteno: 437 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dáša Stárková

Metro story – usmála se

Zase další úprk na vlak. Zpocená je jako myš. Pak ten pochod s davem od vlaku na metro. Nesnáší to. V hlavě jí zní písnička Individualita od pánů Hapky a Horáčka z muzikálu Kudykam. Ještě že si lístky na vlak i metro koupila včera

20.10.2018 v 14:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Sylva Řiháková

To se takhle sejde na konferenci psycholog, sociolog a antropolog...

Pod pojmem "sociální pedagogika" si většinou lidé nedovedou představit nic, nebo se jejich úvahy ubírají směrem, který se vztahuje buď ke slovu pedagogika, nebo sociální. Oba termíny spojené dohromady už ale bývají oříšek.

20.10.2018 v 14:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Dáša Stárková

Salámovou metodu na nás

Že salám nekonzumujete a snažíte se žít zdravě? Že jste pyšní na své kritické myšlení a jen tak nesednete někomu na lep? Že jste už skeptičtí? A přesto zobeme jeden kousek salámu za druhým.

20.10.2018 v 13:21 | Karma článku: 9.78 | Přečteno: 250 | Diskuse

Pavel Hewlit

#meetoo v pohádkách

Amerika se nezastaví. Amerika jede. Americe nestačí jedno kousnutí. Ta si nedá pokoj, dokud se to nesní. Dokonce i samu sebe.

20.10.2018 v 13:18 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 254 | Diskuse

Libuše Palková

Tati, mami, kde jste?

V životě každého z nás přijdou chvíle, kdy se člověk cítí slabý, bezradný a bezmocný, zraněný a zaskočený záludností lidí kolem sebe, unavený složitostí světa, usmýkaný a znechucený životním koloběhem. Zkrátka když si nevíte rady.

20.10.2018 v 12:13 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 693 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 23.05 Průměrná čtenost 1176

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Profesně se zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale i své práci.

Tituly mi k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReading, filmgame.czPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což děkuji.

Najdete na iDNES.cz