Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V norimberských ulicích řádí sériový vrah

12. 10. 2015 8:30:00
Norimberk. Krásné historické město, které bylo za 2. světové války značně poničeno. Snad nejvíce se Norimberk proslavil procesem s přeživšími nacistickými předáky. A když se k tomu v jeho ulicích sériově vraždí...

Schyluje se k začátku norimberského procesu. Udržet bezpečí pro zúčastněné na straně žaloby, ale rovněž na straně válečných zločinců je jedním z hlavních úkolů spojeneckých vojáků a policistů.

Čeká je však ještě jeden nečekaný a těžký úkol – vypátrat sériového vraha, který podřezává hrdla skalpelem. Právě o tom vypráví detektivní román J. Sydney Jonese Vraždy v norimberských ulicích.

Kdo je J. Sydney Jones

Pokud jde o samotného autora románu, J. Sydney Jones je skutečným milovníkem historie. Tento americký zahraniční korespondent v roce 1968 začal studovat ve Vídni. Tam si jako velký nadšenec do historie a všeho s ní spjatého připadal doslova jako v živém muzeu. Ve Vídni zůstal proti svým očekáváním nakonec až 20 let.

J. Sydney Jones je autorem řady faktografických knih a díky svému dlouhému pobytu ve Vídni i série vídeňských detektivek, odehrávajících se kolem roku 1900.

Mimo série s advokátem Wethenem napsal i několik samostatných historických thrillerů. V současné době žije se svou rodinou v americké Kalifornii.

Aby vraždy nezaujaly novináře více než norimberský proces

Ale vraťme se zpět k samotnému románu Vraždy v norimberských ulicích. Samotný děj zde opravdu rozebírat nehodlám, to není mým cílem. Tak snad jen okrajově. Román se odehrává v době krátce po konci 2. světové války, a to ve městě, které se do světové historie zapsalo mimo jiné tzv. norimberským procesem s nacistickými válečnými zločinci.

O něm ale J. Sydney Jones ve svém detektivním románu nevypráví, jen do tohoto prostředí zasadil jeho děj. V troskami zničeném Norimberku plném spojeneckých vojáků, právníků, překladatelů, novinářů, zdecimovaného obyvatelstva a poválečného hladu a bídy řádí sériový vrah, který skalpelem podřezává nejen vojáky.

Svým obětem navíc zanechává vždy stránku z knihy, která obsahuje i zašifrovanou zprávu s přiblížením proč. Kapitán Nathan Morgan mu se svým malým týmem musí přijít na kloub, protože navíc není v zájmu nadřízených, aby novináře začaly zajímat tyto vraždy více než blížící se norimberský proces.

Provokace nejrůznějších pudů

Tento román mi přišel zajímavý, leč zvláštní. Zařadil bych jej skutečně spíše mezi tzv. brakovou (konzumní) literaturu, která si klade za cíl především zaujmout veřejnost a prodávat, než aby v sobě skrývala nějaké zvláštní poselství.

Poznat dílo bulvární literatury je často možné už na první pohled. Má velmi nápadný název, který má vzbudit zájem a navíc i naznačit, o čem kniha vlastně bude. To samozřejmě není nic proti ničemu. Vždyť konzumní literatura často vzniká především s cílem obchodního zisku, přičemž jejím hlavním cílem je tak zcela logicky úspěch u čtenáře.

Braková literatura jako taková si vybírá témata a látky, které provokují nejrůznější pudy, ať už sexuální, agresivní či sebezáchovné. A mnou výše popsané známky má dle mého názoru právě i román Vraždy v norimberských ulicích.

Román pro nenáročného čtenáře

Dalším znakem brakové literatury je i děj bohatý na zápletky a napětí, jednodušší sloh a srozumitelný jazyk. To vše je dle mě patrné i z tohoto detektivního románu.

Jinými slovy – román se mi líbil, ale něčím mě zároveň pobuřoval z hlediska literárního. Chybělo mi „to něco navíc“, postrádal dlé mého koření, působil na mě místy až příliš populárně, ale čtivě s občasnými prvky odbornosti.

Vhodný je spíše pro nenáročného čtenáře, který si chce u čtení knihy odpočinout, nenamáhat příliš „šedou kůru mozkovou“ a nečíst mezi řádky. Pozorný čtenář se tak víceméně už zhruba v polovině románu dozví, kdo je vrah. Zbytek románu už se může pozornému čtenáři zdát spíše nudnější pasáží, v níž už jen čeká, jakým způsobem tým Nathana Morgana sériového vraha vypátrá.

Nejde jen o děj, důležité je také prostředí a doba

Přesto ale netvrdím, že se mi tento počin J. Sydney Jonese nelíbil a že bych snad dokonce litoval, že jsem jej četl. To ani náhodou. Líbil se mi, prostě jsem u něj intelektuálně více odpočíval. Navíc se mi líbilo prostředí a doba, v níž se děj tohoto příběhu odehrává.

Zjistíte, jak v té době žilo místní obyvatelstvo, že nemělo kde bydlet, respektive bydlelo převážně v troskách či ruinách kdysi nádherných domů, jak těžké bylo sehnat něco k jídlu a že si i toho mála lidé vážili.

Každý čtenář si při čtení detektivního románu Vraždy v norimberských ulicích najde to své. Román se čte navíc sám, takže se ani nenadějete a zjistíte, že jste vlastně už na samém konci. Konci jednoho příběhu a začátku toho dalšího.

Slovo závěrem...

Tento historicko-detektivní román napsal J. Sydney Jones v roce 2013. Anglický originál nese název Ruin Value a vydalo jej nakladatelství Mysterious Press. Do češtiny pak román zdatně přeložila Alena Peisertová a vydala jej v Praze v roce 2015 Grada Publishing, a. s. pod značkou COSMOPOLIS.

Každopádně všem vřele doporučuji, aby si tuto nepříliš náročnou historickou detektivku přečetli sami. I braková literatura má totiž své místo „na poli literatury.

Stojím si za tím, že i tento román za přečtení jednoznačně stojí. Určitě se u jeho čtení nudit nebudete. Obrázek si už ale následně udělejte každý sám. J Pokud máte zájem, knihu si můžete pořídit na Palmknihy.cz.

Autor: Tomáš Králíček | pondělí 12.10.2015 8:30 | karma článku: 27.74 | přečteno: 729x


Další články blogera

Tomáš Králíček

Zastřelit, propíchnout nebo uškrtit? Šípková Růženka podle Hurvínka

Scénky s loutkovými postavičkami Spejblem, Hurvínkem, Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem byly, jsou a zřejmě vždy budou populární. Jsou vtipné a prošla si jimi každá žijící generace. A stále je o co stát

18.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 323 | Diskuse

Tomáš Králíček

USA na kolenou. Šéf americké Sněmovny reprezentantů chce položit Senát i prezidenta

Spojené státy americké jsou v ohrožení. Šéf Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu a někteří Rytíři Zlatého kruhu se rozhodli změnit politický systém. Z předsedy se tak může stát de facto neomezený vládce Spojených států.

10.5.2018 v 8:26 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 779 | Diskuse

Tomáš Králíček

Cílevědomá a nezlomná. Ruská ranařka Maria Šarapovová dnes slaví

Když si v roce 2004 smlsla ve finále Wimbledonu na dvojnásobné obhájkyni titulu Sereně Williamsové, ze sedmnáctileté Marie Šarapovové se takřka přes noc stala překvapivá světová hvězda. Víte ale, jaký je její život?

19.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 33.28 | Přečteno: 752 | Diskuse

Tomáš Králíček

Bratři Mašínové - hrdinové, nebo vrazi? Vydejme se po jejich stopách

Bratři Ctirad a Josef Mašínové a členové jejich odbojové skupiny jsou, ať už chceme nebo ne, kontroverzními postavami naší historie. Ať už byli hrdiny, nebo vrahy, pojďme se vydat po stopách jejich činů a kroků...

12.4.2018 v 8:26 | Karma článku: 34.62 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzana Zajícová

Zákulisní dobrodružství aneb Co divák netuší

Někdy je to fakt adrenalin, vylézt před diváky na jeviště. Každý, kdo se někdy nějak prezentoval před publikem, zažil určitě perné chvilky, o kterých diváci nemají ani tušení.

28.5.2018 v 9:16 | Karma článku: 11.57 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jana Klenorová

Nešťastník

Nad jeho hlavou proletěl dravec, který zrovna ulovil myš. Myš, která snad ještě žila. A on ucítil její strach.

28.5.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Pavel Vrba

A jedné noci, probudil mě jeden sen

Sen, tak úzce se dotýkající našeho vlastního člověčenství, našich schopností a našich nedostatků. Sami k sobě, k našim blízkým a ostatním lidem. Byl o všech našich přáních, které v životě sníme.

28.5.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 111 | Diskuse

Helena Vlachová

Velmi smutná podívaná

Tak se mi stále více zdá, že tu máme až přespříliš dlouhé bezvládí, které připomíná velmi smutnou podívanou. Nemusím být ani politolog, abych viděla, že se tu děje něco divného.

28.5.2018 v 6:48 | Karma článku: 19.61 | Přečteno: 550 | Diskuse

Pavel Hewlit

A co jste od nich čekali - zázrak

Myslím od politiků. Od nových politiků, kteří zase tak noví nejsou, když vezmete v úvahy možnost, že škraloupy na osobnosti se nevyhnou nikomu z nás. V tomhle noví nejsme.

27.5.2018 v 22:13 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 124 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1167

PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 jsem pracoval jako redaktor, editor, zástupce šéfredaktora a šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku. Byl jsem tiskovým mluvčím v soukromé i státní sféře, poradcem místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Komise pro výchovu a vzdělávání při Radě MČ Praha 6. Učil jsem na ZŠ a přednášel masmédia na VOŠ. Nyní se profesně zabývám PR a mediální komunikací. Ve volném čase se věnuji své rodině, literatuře, historii, češtině, sportu, psaní blogů, ale opět i své práci.

Na blog píši především recenze. Knihy a audia k mým recenzím mi poskytují nakladatelství: Academia, Argo, DOMINO, GRADA, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, LEDA, Nakladatelství Kazda, PasekaSlovart; dále pak portály Audioteka.cz, ebux.cz, eReadingPalmknihy.czvydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, vydavatelství audioknih OneHotBook, za což všem děkuji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.