Město v Anglii nepodléhající královně? Vítejte v Opskurnu

6. 06. 2019 8:55:26
Tajemství si žijí vlastním životem. Někdy zůstávají utajena, jindy se provalí jen třeba díky náhodě. A stejné je to i s následky, někdy se vlastně nic moc nestane, jindy jsou až apokalypticky děsivé.
Suverénní městský stát ve státě je poměrně známá záležitost. Nemusíme chodit až tak daleko. Vzpomeňme příkladu Vatikánu v Itálii, respektive uvnitř města Řím. Slyšeli jste ale někdy o městě Opskurno, které se nachází jako suverénní a samostatné město na území Anglie?


Pokud ne, více se o něm dozvíte od Andrewa Caldecotta. Právě tento advokát a spisovatel přišel s knihou s jednoduchým, byť vesměs velmi složitým názvem - Opskurno. A čtenáře Caldecott rozhodně nešetří.


Předkládá mu velmi magický, tajemný a spletitý příběh s dvěma světy. Tím reálným a skutečným s velmi zvláštními a výstředními obyvateli neméně zvláštního a výstředního města. A k tomu přidává svět, řekněme, fantastický. V literatuře a filmu věc poměrně obvyklá, ale čtenářskou a diváckou obcí čím dál více žádaná a vyhledávaná.

Nejdříve vláček šouráček

Zatímco přibližně první třetinu knihy můžeme považovat za takovou seznamovací část, která se “vleče” poněkud rozvážněji, pozvolněji a naoko bez vyššího stupně napětí a děje, poté román nabere přece jen obrátky téměř až “dálniční” a tempo je místy až strhující, stránky čtenář hltá a hltá a stále nemá dost. Za mě to byla od autora dobře zvolená taktika. Děj začal mít spád jakoby v tu pravou chvíli.


Ztrácet se ale čtenář může především ve zvláštních jménech a postavách, kterých je kniha doslova plná. Možná i proto autor ještě před začátkem samotného příběhu neopomněl na dvoustranu se seznamem hlavních postav. Přiznám se, že jsem ji využíval poměrně často. Na druhou stranu to ale není tak, že by toto příběhu ublížilo. Ba naopak, nutí to čtenáře k o to větší pozornosti.


V tomto ohledu možná lituji jen případného interpreta (či interprety) audioknihy, pokud je v plánu, že vznikne. Bude se totiž muset učit ta jména, jejich výslovnost opravdu hodně pozorně. :-) Překladatelka knihy Petra Johana Poncarová odvedla evidentně naprosto neuvěřitelnou, brilantní práci, klobouk dolů před jejím skvělým překladem.

Vyjde tajemství najevo?

A o co vlastně v Caldecottově knize Opskurno jde? Město Opskurno je uzavřeno samo do sebe. Přes skvostnou architekturu i vědu na vysoké úrovni o něm nejsou zmínky v mapách ani v průvodcích. Královna Alžběta I. město oddělila od zbytku Anglie, jeho nezávislost ale podléhá přísnému zákazu studovat opskurenské dějiny, aby se neprovalilo tajemství tak temné, že ho nikdo nesmí znovu objevit, natož znovu použít.


Tajemství však mají sklon vycházet najevo. Do města přijíždí Jonáš Oblong, který má na opskurenské škole vyučovat moderní dějiny (hlavně nic místního a nic před rokem 1800), a miliardář sir Veronal Lapillus, který se chystá renovovat zpustlé panské sídlo.


Pohánějí je protichůdné motivy, oba se snaží spojit si minulost a přítomnost a nakonec soupeří s časem i mezi sebou navzájem... A to může mít smrtící a apokalyptické následky nejen pro Opskurno.


Duben 1558, venkovská cesta ve stínu stromůČasné ráno na odlehlé cestě vedoucí k hlavní silnici. Objeví se krytý vůz tažený obyčejným koněm a zastaví. Spustí se žebřík. Z vozu se vynoří zablácení malí darebové, sedm chlapců a tři dívky, a choulí se k sobě, aby se zahřáli. Korunami stromů proniká zlomené sluneční světlo. Všechny děti svírají v ruce stříbrnou minci zdobenou portréty královny a cizího krále a vznešeným heslem: PZMDG Rosa sine spina — Filip a Marie z milosti Boží růže bez trnů.Objeví se druhý vůz, velmi odlišný od toho prvního. Laťky po stranách jsou tak naleštěné, že jen září, kola jsou vyztužená železnými obručemi a v postrojích z nejlepší kůže jsou zapřaženi čtyři koně, ne jenom jeden. Vůz zastaví na opačné straně mýtiny, znovu se spustí schůdky a po nich sejde deset dětí — je to však pravý opak té první skupinky. Tyhle mají čisté obličeje a šaty ušité na míru. Navzájem se pozorují přes paseku, jako dva týmy z jiných světů náhodně svedené dohromady v téže hře. Sir Robert ukáže na první vůz a pak na druhý a pobídne obě skupinky, aby přešly na druhou stranu. Děti tomu pokynu a jeho momentálnímu účelu rozumějí, ale nechápou hlubší důvody, které za výměnou stojí.Tohle není úkol pro cizího člověka. Vozka bojoval se sirem Robertem Oxenbridgem ve Francii a svému bývalému veliteli bezmezně věří, ale nikdy neslyšel, že by děti takhle mluvily, vyměňovaly si dlouhé řady čísel a tvarů s cizími názvy, a dokonce se bavily o uspořádání nebes. Pokřižuje se a není si jist, jestli jsou jeho noví svěřenci prokletí, nebo požehnaní.Sir Robert jede vedle něj a vozkova gesta i jeho nejednoznačného významu si povšimne. Sám stále pokládá děti za ctnostné, až na toho chlapce se zájmem o chirurgii, mladého pána Záviště — ten má hrozně neradostné oči.Když výprava sjíždí z okraje údolí, Oxenbridge ukáže hluboko dolů. Ve vzduchu visí jediný sloupec kouře.„Kouř z bohatého domu,“ poznamená, protože pozná rozdíl mezi kouřem z krbu a z otevřeného ohně, „z nejvyššího komína panství Opskurno — to je náš cíl.“Usměje se na vozku. Spáchal už někdy někdo mírumilovnější vlastizradu?(Andrew Caldecott - Opskurno, str. 13, 14)


Opskurno je opravdu velice povedený “kousek”, který opět dokazuje, že i renomovaný a uznávaný advokát může být zároveň vynikajícím spisovatelem.

Kdo je Andrew Caldecott

Autor knihy Opskurno, Andrew Caldecott (*1964), je advokátem v oblasti médií. Ve své profesní činnosti se zaměřuje především na pomluvy a urážky na cti. Caldecott je však evidentně mužem mnoha profesí. Je totiž zároveň autorem fantasy románů a příležitostným dramatikem.


Na New College v Oxfordu studoval historii a láska k tomuto oboru ho inspirovala k představě městského státu, který skrývá nebezpečné tajemství. Výsledkem je právě román Opskurno, který ve Velké Británii vyšel v roce 2017. V současné době autor píše jeho pokračování s názvem Zymor.

Slovo závěrem...

Na exkurs do městského státu Opskurno, jeho tajemství a na Ztracenou louku zavede své čtenáře advokát a spisovatel Andrew Caldecott prostřednictvím svého více než zdařilého fantasy románu Opskurno, a to na celkem 479 stranách velmi zajímavého, čtivého a napínavého příběhu. Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.), velmi stručného věnování, seznamu hlavních postav, autorova poděkování a poznámky překladatelky je kniha rozdělena na celkem sedm hlavních kapitol (Leden až Červenec), přičemž každé z nich předchází vzpomínka z “dávné historie”, a 53 číslovaných podkapitol.


Z anglického originálu Rotherweird vydaného roku 2017 nakladatelstvím Jo Fletcher Books v Londýně přeložila knihu do češtiny Petra Johana Poncarová. Grafickou úpravu si vzal na svá bedra Andrej Nechaj. Knihu vydalo v Brně v roce 2018 nakladatelství Host, a to jako první vydání.


A na závěr si neodpustím, že nemohu než souhlasit s hodnocením knihy deník The Irish Times, který napsal, že “přestože Opskurno má jedinečné vlastnosti, patří také bezpochyby k tradici: obzvláště anglické vlně fantastiky. Je nemožné román číst, aniž pomyslíte na velikány — Lewise Carrolla, Mervyna Peaka, Neila Gaimana nebo Susannu Clarkovou”. Naprosto se s tímto tvrzením ztotožňuji.


Pokud se chcete ponořit do fantasy světa a boje o jeho záchranu, do světa zvláštních postav a jejich zvláštní historie, pak kniha Andrewa Caldecotta Opskurno minimálně za jedno přečtení jednoznačně stojí. Vlastní obrázek si už ale udělejte každý sám. Za mě každopádně palec nahoru! Vázanou knihu s přebalem mi k recenzi poskytlo nakladatelství Host, za což děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | čtvrtek 6.6.2019 8:55 | karma článku: 27.49 | přečteno: 648x

Další články blogera

Tomáš Králíček

Výjimečný československý boxer Vilda Jakš očima Dalibora Váchy

Byl slavný nejen v Československu, ale i v Paříži, mekce boxu třicátých let 20. století. Na titul mistra světa Vilda Jakš nedosáhl, přesto byl hrdinou, a to i 311. bombardovací perutě RAF v boji proti nacistickému Německu.

21.11.2023 v 9:26 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 310 | Diskuse

Tomáš Králíček

Vražda bezskrupulózního podnikatele rozvíří vody na české vesnici

Vražda na vesnici vždy rozvíří vody mezi místními možná ještě více než ve velkém městě, kde se - řekněme - trochu více rozplyne, ztratí, lidé se mezi sebou neznají tak dobře jako právě na vesnici.

10.11.2023 v 9:46 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 540 | Diskuse

Tomáš Králíček

Trocha té historie je bezesporu zapotřebí. Například z doby Václava IV.

Stará Praha či italský Milán z dob Václava IV. ožívají díky historickým příběhům Františka Niedla a skvělé interpretaci Matouše Rumla. Vznikla tím dokonalá symbióza lahodící uším i šedé kůře mozkové ve chvílích nočního odpočinku.

18.8.2023 v 12:08 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 337 | Diskuse

Tomáš Králíček

Svatý Jakub aneb Pozoruhodný příběh kostela v Poličce a jeho lidí

Byť byl výslovně zmíněn v roce 1321 v listině krále Jana Lucemburského, “pamatuje" i Přemysla Otakara II a založení města Polička. “Zažil” spoustu krásného, výjimečného, ale i požáry a boje místních lidí se Státní bezpečností.

23.2.2022 v 9:36 | Karma článku: 14.99 | Přečteno: 453 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 30.14 | Přečteno: 603 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.67 | Přečteno: 303 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 532 | Diskuse
Počet článků 158 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1469

PR manažer, recenzent, mediální poradce, novinář a tiskový mluvčí.

Od r. 1994 redaktor, editor, šéfredaktor v renomovaných médiích v ČR i na Slovensku, tiskový mluvčí v soukromé i státní sféře, poradce místopředsedkyně PS Parlamentu ČR, člen Komise pro výchovu a vzdělávání RMČ Praha 6 či přednášející na VOŠ. Profesně se zabývá PR a mediální komunikací.

Tituly k recenzím poskytují nakladatelství: Academia, Argo, GRADA, HADART Publishing, Host, Jan Melvil PublishingJOTA, KATTOLEDA, Nakladatelství Kazda, Paseka, Portál, Rybka PublishersSlovart, Vydavateľstvo Veritas či portály Audiolibrix, Audioteka.cz, ebux.czPalmknihy.cz, Radioservis, OneHotBook. Děkuji.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...