Tomáš Králíček

Člověk má právo se vzdát, až když je mrtvý

23. 02. 2017 14:13:08
Nevzdávat se, bojovat vždy až do posledního vydechnutí... Nejen tak to má snad každý leader. Chce to ale ještě mnohem více. Řeknete si, že motivační řeči jsou nanic. Ale když vám radí takový leader, jakým je sir Alex Ferguson...

O tom, jak důležité je mít ve sportovním týmu - ale i ve firmě - nejen týmové hráče, ale také opravdové leadery a motivátory, není v dnešní době určitě žádných pochyb. Pokud byste poskládali tým/firmu z odevzdaných, lhostejných či “lážo plážo” lidí, těžko byste mohli počítat s nějakým úspěchem, natož s dlouhodobými a pravidelnými úspěchy či zisky.

Složení týmu je skutečně velmi podstatné. Mnohdy už předem vám dokáže odpovědět na otázku, zda a kam až to můžete dotáhnout. Ale kde brát leadery, jak je vychovávat, existuje nějaké pravidlo, v jakém prostředí se nejčastěji dají vychovat, najít?

Neuvěřitelných 49 trofejí

Právě tématu vůdcovství se věnuje ve své knize Leader také jeden z nejslavnějších fotbalových trenérů všech dob - sir Alex Ferguson, a to společně se sirem Michaelem Moritzem. Fenomén mezi nejen fotbalovými - ale celkově sportovními trenéry vůbec - sir Alex Ferguson ve své knize vychází ze svých zkušeností. Téměř 38 let na lavičce slavného Manchesteru United hovoří za své.

A co je tedy podle Alexe Fergusona potřeba mít k tomu, aby člověk mohl vést tým k trvalým úspěchům na světové scéně? Punc serióznosti a praxe - nikoli pouze “teoretických plků” - knize a radám v ní obsažených dodává právě jméno sira Alexe Fergusona.

Sir Alex Ferguson totiž během své osmatřicetileté trenérské kariéry získal neuvěřitelných 49 trofejí a z Manchesteru United pomohl vytvořit jednu z největších obchodních značek na světě, giganta mezi giganty, fotbalový kolos par excellence.

Připravenost, houževnatost, trpělivost

Kniha Leader je navíc velmi dobře uspořádána a čte se jedním dechem, jako by šlo o román, nebo dokonce nějaký thriller z pera mistra vypravěče. Leader je uspořádán podle klíčových schopností, kterých si sir Alex Ferguson cení nejvíce.

A pokud jste sledovali sira Alexe v praxi, nejlépe přímo na lavičce Manchesteru United, pak i z této knihy čtete to, co mu bylo jako trenérovi zcela jasné. Že bez kázně, kontroly, týmové práce a motivace by se úspěchy nikdy nedostavily.

V knize Leader ale sir Alex upozorňuje i na další aspekty, bez kterých by cesta za úspěchy byla mnohem složitější. Nezapomíná tak ani na tak důležité analýzy dat, překonávání nezdarů/porážek a také například na delegováním pravomocí. A pokud byste se sira Alexe zeptaly na tři slova, která vystihují jeho přístup k vůdcovství, jeho odpověď by zněla: “Připravenost, houževnatost a trpělivost. Chcete-li pouze jedno jediné, pak jím je důslednost.”

Moudra skutečného leadera

Jak vyplývá z knihy Leader, v siru Alexovi se skutečně nezapře dříč, bojovník, myslitel, psycholog, dělník fotbalu... skutečný leader. Dokazoval to už z lavičky týmů, které vedl, ale i ti čtenáři, kteří sira Alexe neznají, mohou toto vše číst právě v knize Leader a navíc i mezi řádky.

Sir Alex dovedl svou práci stejně jako na hřišti, jeho pomezí, v kabině či u jednacího stolu k opravdové dokonalosti. Kniha Leader je precizně sepsaná, má výborné myšlenky, rady, dokáže čtenáře motivovat a ukázat mu, jak důležité je jít si za svým cílem.

Kniha Leader opravdu vyniká svým (Fergusonovým) vhledem, moudrostí, stejně tak jako humorem a mnohdy tvrdou upřímností. Jednotlivé příběhy, které čtenářům sir Alex předkládá, celkem logicky vycházejí z fotbalového světa a úspěchů v něm. Přesto může být kniha Leader poučná a inspirativní pro každého.

Povznést se nad nezdary

“Když máte před sebou úspěšného člověka, nedokážete si představit, že někdy neuspěl nebo že těsně unikl nezdaru. Sledujete sportovní hvězdy, jako jsou Roger Federer a Serena Williamsová nebo jakými bývali Muhammad Ali a Stirling Moss, a je nemožné v nich vidět poražené. Totéž platí i pro jiná povolání a jejich vynikající představitele, kteří veřejně prezentují výsledky své práce.

...

Ale my všichni jsme pronásledováni nezdary. Některé lidi to ochromuje, jiné zase motivuje. Mě vnitřní odhodlání vyhnout se nezdaru hnalo ještě silněji za úspěchem. ... Když mě pak prodali do Falkirku, mohl jsem propadnout sebelítosti, ale já jsem byl odhodlaný se jen tak nevzdat.”

(Alex Ferguson s Michaelem Moritzem - Leader, str. 154)

Nemohu zde ale samozřejmě vynechat ani jednu ze základních myšlenek, kterou sir Alex Ferguson v knize Leader vícekrát opakuje. Totiž že dále to dle jeho zkušeností dotáhli především ti (fotbalisté), pocházející z průměrných či spíše horších sociálních poměrů. Děti z mnohdy rozvrácených rodin, nezhýčkaní “makáči” s tvrdě a těžce pracujícími rodiči. Tedy ti, kteří si museli své místo na slunci těžce vydobýt. Stejně jako sir Alex, fotbalový dělník z Govanu ve Skotsku.

Nikdy nekapitulovat

Celou knihou Leader se rovněž nese jedna ze základních myšlenek sira Alexe Fergusona. Že člověk se nesmí nikdy vzdát, ale naopak musí bojovat do posledních sil, do posledního vydechnutí...

“... Pro mě se tento obecný přístup k životu redukuje na onu sto jednu vteřinu nastavení, která ve finále Ligy mistrů v roce 1999 stačila Manchesteru United k tomu, aby změnil téměř neodvratnou prohru 0:1 s Bayernem Mnichov ve vítězství 2:1. K poháru už byly připevněny stuhy v barvách Bayernu Mnichov a předseda UEFA se mu už chystal trofej předat, jenže my jsme se odmítli vzdát a oni pak museli ty stuhy vyměnit za červené.

Když jsme se připravovali na finále Ligy mistrů v roce 2008, promítl jsem hráčům z DVD poslední tři minuty tohoto utkání z roku 1999, abych zdůraznil, jak je důležité nikdy, nikdy nekapitulovat. Podle mě má člověk právo se vzdát, až když je mrtvý.”

(Alex Ferguson s Michaelem Moritzem - Leader, str. 155)

Kdo jsou sir Alex Ferguson a sir Michael Moritz

Hlavní autor knihy Leader, sir Alex Ferguson, se proslavil především jako trenér neméně slavného fotbalového gigantu Manchester United. Sir Alex se narodil roku 1941 v Govanu (dnes součást Glasgow) ve Skotsku. Ve své hráčské kariéře přestoupil později do Glasgow Rangers za rekordní částku vyplacenou ve skotském fotbale.

V roce 1974 se stal z hráče trenérem. Velkou pozornost na sebe upoutal v roce 1983, kdy s Aberdeenem slavil vítězství v Poháru vítězů pohárů po finálové výhře nad Realem Madrid. Už o tři roky později usedl na lavičku Manchesteru United, s kterým získal 38 trofejí. V roce 1999, kdy si Manchester United připsal tzv. treble, byl Alex Ferguson povýšen do šlechtického stavu.

Za celou kariéru získal celkem 49 trofejí a je tak nejúspěšnější britský trenér všech dob. Po svém odchodu do fotbalového důchodu v roce 2013 slouží Manchesteru United ve funkci ředitele a přednáší v rámci programu vzdělávání vedoucích pracovníků na Harvard Business School.

Sir Michael Moritz pochází z Cardiffu, studoval v Oxfordu. Koncem 70. let se stal reportérem časopisu Time. V roce 1986 se stal zaměstnancem společnosti Sequoia Capital v Silicon Valley, od roku 2012 je jejím ředitelem.

Výsledkem těsné spolupráce Sequoia Capital s mladými zakladateli byly společnosti, jejichž hodnota dnes činí 1,5 bilionu dolarů, což je více než hodnota kterékoli jiné investiční firmy na světě. Michael Moritz byl či stále je v představenstvech firem Google, Yahoo!, PayPal a LinkedIn. V roce 2013 byl povýšen do šlechtického stavu. Napsal například vůbec první knihu o společnosti Apple The Little Kingdom: The Private Story of Apple Computer.

Co lze také říci

Na exkurz do světa fotbalu, především pak do zákulisí renomovaného Manchesteru United a úspěchů s ním spjatých vzal čtenáře na 344 stranách textu a 32 stránkách barevné přílohy knihy Leader dlouholetý veleúspěšný trenér sir Alex Ferguson.

Jeho Leader bezesporu dokáže pohltit nejen fanoušky Manchesteru United a samotného sira Alexe Fergusona, ale rovněž všechny milovníky “kulatého nesmyslu”, fotbalu, knih s tematikou osobního rozvoje či sportu a opravdu dobrého čtení jako takového. Sir Michael Moritz v závěrečném Epilogu srovnává vlastnosti, vedení, rozhodování apod. sira Alexe Fergusona se stejnými vlastnostmi a odhodláním zakladatelů firem ze slavné Silicon Valley.

Kromě základních informací (kdo, kdy a kde ji vydal atd.) je kniha rozdělena na celkem 13 stěžejních kapitol s mnoha podkapitolami. V úplném úvodu nechybí ani věnování od sira Alexe Fergusona i sira Michaela Moritze, v závěru pak na křídovém papíře Statistický koutek s úspěchy sira Alexe a Manchesteru United, autorův archiv, rejstřík, poděkování...

Slovo závěrem...

Z anglického originálu Leader, vydaného nakladatelstvím Hodder & Stoughton Ltd v roce 2015, přeložil knihu do češtiny Petr Nosálek. Obálku si vzal na svá bedra René Senko. Knihu vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v Brně v roce 2016.

Kniha Leader určitě potěší všechny čtenáře, kteří mají rádi tematiku osobního rozvoje, motivace, úspěchu, sportu, ale také skalní fanoušky sira Alexe Fergusona a Manchesteru United. Jméno sir Alex Ferguson hovoří naprosto za vše. A myslím, že jeho kniha určitě za přečtení stojí.

Obrázek si už ale samozřejmě následně udělejte každý sám. Kniha je napsána velmi poutavým stylem, rozmanitým jazykem a opravdu dobře se čte. :-) Je nutné zde rovněž upozornit na to, že rovněž elektronická podoba knihy Leader je velmi dobře zpracována. Ani v ní nechybí přílohy, ať už statistiky či fotografie. Vázanou knihu s přebalem i její elektronickou verzi mi k recenzi poskytlo Nakladatelství JOTA, za což velmi děkuji.

Autor: Tomáš Králíček | karma: 33.24 | přečteno: 783 ×
Poslední články autora